רשימת קיצורי מקלדת
שנה גודל כתב: + -

מפעל האונומסטיקון של ארץ ישראל

מפעל האונומסטיקון של ארץ ישראל
 
מפעל האונומסטיקון (The Onomasticon of Iudaea•Palaestina and Arabia in the Greek and Latin Sources) מרכז את כל המובאות המזכירות יישובים, עצמים גאוגרפיים, יחידות מנהליות ואף קבוצות אתניות בארץ ישראל ובסביבתה הקרובה (מחוזות שהשתייכו בעבר ליהודה או לפרובינקיות של פלסטינה וערביה) מאמצע המאה הרביעית לפסה"נ (ערב כיבוש הארץ בידי אלכסנדר הגדול) ועד הכיבוש המוסלמי באמצע המאה השביעית לסה"נ.
 
הערכים מוגשים לקורא על פי סדר האל"ף-בי"ת של האתרים, ובהם ציטוטים בלשון המקור ובתרגום לאנגלית, הערות טקסטואליות חיוניות, דיון גאוגרפי-היסטורי ובמקרים רבים גם דיון ארכאולוגי, וביבליוגרפיה. צוות המחקר אסף את החומר הנוגע לעניין מכל המקורות ביוונית ובלטינית, ובכללם רשימות מנהליות, כתובות, מטבעות וכדומה, וכן ממקורות בלשונות המזרח, בעיקר סורית, אם אלה תורגמו מן היוונית.
 
השנה התקדם המפעל כדלקמן:
 
הכרך השני, המוקדש לאות A, יצא לאור.
 
בכרך השלישי, המוקדש לאות B, הושלמו חלקים 1–4. נותר חלק 5, המוקדש לערך "בית שאן".
 
הכרך השלישי יכלול גם תוספות למקורות הראשוניים. מדובר בעיקר במהדורות ביקורתיות שלא היו זמינות בעת הכנת הכרכים הראשון והשני, והיום הן מחליפות את המהדורות הישנות. מלבד זאת יוספו פרסומים חדשים (כתובות, פפירוסים) ומקורות שנעלמו מאיתנו בשלבי עבודה קודמים.
 
הכרך הבא בתור, הרביעי, מוקדש למקומות מקודשים. הכוונה למרכזים דתיים ופולחניים: מקדשים, בתי כנסת, כנסיות, מנזרים, מוסדות צדקה המוחזקים בידי הכנסייה וקברי קדושים, אם הם מזוהים בשמם במפורש. עד כה הוכן הבסיס לכרך זה, ובו מראי המקום בסדר כרונולוגי, טקסטים, ביבליוגרפיה והצעות זיהוי.
 
בחודשים האחרונים השלימה גב' חגית בגנו את פיתוחו של יישום דיגיטלי שנועד לשמש פלטפורמה להזנת הטקסטים ביוונית ובלטינית המתייחסים לכל אתר ואתר עם כל המידע הנלווה. ההזנה נעשית לתוך תבניות (templates) מובנות על פי מבנה הערכים בכרכים שכבר ראו אור. היישום יקל את תהליך הכנת הפרסומים, ובבוא העת הוא יאפשר להציג את הנתונים לכלל ציבור החוקרים באמצעות האינטרנט. עד כה הועלו לאתר כל האתרים המתחילים באותיות Z–C.