המפעל המשותף עם Monumenta Germaniae Historica
רשימת קיצורי מקלדת
שנה גודל כתב: + -

המפעל המשותף עם Monumenta Germaniae Historica

המפעל המשותף עם Monumenta Germaniae Historica
 
בשנת 2001 החליטו האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים וה-MGHי(Monumenta Germaniae Historica) – המוסד האירופי הבכיר לפרסום מהדורות ביקורתיות של טקסטים מימי הביניים – להוציא לאור במשותף סדרת חיבורים עבריים שנכתבו באשכנז. היה בכך חידוש גמור: בפעם הראשונה (ולעת עתה היחידה) נכללו מקורות עבריים באוסף המקורות ההיסטוריים לתולדותיה של ארץ אירופית. האקדמיה הקימה למפעל זה ועדת היגוי ובראשה פרופ' ב"ז קדר. הוועדה אישרה את פרסומם של שישה כרכים.
 
בספר הראשון בסדרה, שהופיע בשנת 2005, פרסמה אווה האוֶורקאמפּ, פרופסור לתולדות היהודים באוניברסיטת מינכן, מהדורה ביקורתית של הכרוניקות העבריות שמתארות את הפרעות ביהודי גרמניה בשלב הפתיחה של מסע הצלב הראשון – "גזרות תתנ"ו". שנת תתנ"ו העברית היא שנת 1096 לסה"נ.
 
הספר השני בסדרה הופיע בשנת 2016 בכותרת "פיוטי גזרות תתנ"ו". בספר, המחזיק למעלה מ-500 עמודים, הוהדרו 27 יצירות ליטורגיות שנכתבו בעקבות הפרעות האמורות. מול כל עמוד טקסט עברי, על שינויי הגרסאות שלו, מופיע תרגומו לגרמנית; הפירושים לטקסט וכן המבוא כתובים גרמנית, ואילו תקצירו העברי של המבוא מופיע בעקבות השער העברי. פרופ' אברהם גרוס מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב ומר אברהם פרנקל עמלו על מלאכת הההדרה ועל כתיבת המבוא; ד"ר פיטר ש' לנרד מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב אחראי לתרגום הגרמני ותרם כמה הערות תוכניות חשובות.
 
הספר השלישי, ובו מהדורה ביקורתית של תקנות שו"ם שהכין ד"ר ריינר יוסף ברצן (Dr. Rainer Josef Barzen), איש אוניברסיטת מינסטר, ראה אור בדצמבר 2019. בשל היקפו הרב הוא מחזיק שני כרכים.
 
ועדת ההיגוי של המיזם פרסמה קול קורא להגשת הצעות לההדרת חיבורים שונים. בינתיים אושרו ההצעות של ד"ר נעמה בן שחר לההדרת "ספר החשק" ושל יונתן שמידט לההדרת "ספר מעשה הגאונים".
 
כרכים נוספים מצויים בשלבי הכנה וצפויים להופיע בשנים הקרובות.