רשימת קיצורי מקלדת
שנה גודל כתב: + -

המפעל המשותף עם Monumenta Germaniae Historica

המפעל המשותף עם Monumenta Germaniae Historica
 
בשנת 2001 החליטו האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים וה MGHי(Monumenta Germaniae Historica) - המוסד האירופי הבכיר לפרסום מהדורות ביקורתיות של טקסטים מימי הביניים - על פרסום משותף של סדרת חיבורים עבריים שנכתבו באשכנז. היה בכך חידוש גמור: בפעם הראשונה (ולעת עתה היחידה) נכללו מקורות עבריים באוסף המקורות ההיסטוריים לתולדותיה של ארץ אירופית. האקדמיה הקימה למפעל זה ועדת היגוי ובראשה פרופ' ב"ז קדר. הוועדה אישרה את פרסומם של שישה כרכים.
 
בכרך הראשון בסדרה, שהופיע בשנת 2005, פרסמה אֵוָה האוֶרקאמפּ, פרופסור לתולדות היהודים באוניברסיטת מינכן, מהדורה ביקורתית של הכרוניקות העבריות שמתארות את הפרעות ביהודי גרמניה בשלב הפתיחה של מסע הצלב הראשון – "גזרות תתנ"ו". שנת תתנ"ו העברית היא שנת 1096.
 
הכרך השני בסדרה הופיע בשנת 2016 בכותרת "פיוטי גזרות תתנ"ו". בכרך, המחזיק למעלה מ-500 עמודים, הוהדרו 27 יצירות ליטורגיות שנכתבו בעקבות הפרעות האמורות. מול כל עמוד טקסט עברי, על שינויי הגרסאות שלו, מופיע התרגום הגרמני; הפירושים לטקסט וכן המבוא כתובים גרמנית, ואילו תקצירו העברי של המבוא מופיע בעקבות השער העברי. פרופ' אברהם גרוס מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב ומר אברהם פרנקל עמלו על מלאכת הההדרה ועל כתיבת המבוא; ד"ר פיטר ש' לנרד מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב אחראי לתרגום הגרמני ותרם כמה הערות תוכניות חשובות.
 
הכרך השלישי, ובו מהדורה ביקורתית של תקנות שו"ם, עומד להופיע בקרוב.
 
שני כרכים נוספים מצויים בשלבי הכנה ומיועדים להופיע בשנים הקרובות.