רשימת קיצורי מקלדת
שנה גודל כתב: + -

German-Israeli Frontiers of the Humanities Symposium - GISFOH

 
הסכם שיתוף פעולה שנחתם בשנת 2009 בין האקדמיה ובין קרן אלכסנדר פון הומבולדט (Alexander von Humboldt Foundation) הגרמנית הביא לכינון סדרת כינוסים שנתיים דו-לאומיים רב-תחומיים במדעי הרוח, שמשתתפים בהם בכל שנה כחמישים חוקרים צעירים ישראלים וגרמנים. לקראת כל כינוס נבחרים ארבעה חוקרים ישראלים וארבעה חוקרים גרמנים מארבעה תחומים נבדלים במדעי הרוח והחברה, ויחד הם מרכיבים את הוועדה המארגנת של הכינוס. הכינוס נערך בישראל ובגרמניה לסירוגין. מטרות הכינוס הן להפגיש חוקרים צעירים מצטיינים מתחומים שונים ולאתגר אותם לחשיבה ולמחקר מעבר לגבולות תחום הדעת שלהם, לאפשר הפריה הדדית וליצור ערוץ לחילופי ידע אקדמי.
 
ההסכם שנחתם עם האקדמיה מצרף את ישראל למועדון מצומצם ומכובד של מדינות. עד היום חתמה הקרן הגרמנית על הסכמים דומים עם ארצות הברית בתחומי מדעי הרוח, מדעי הטבע ולימודי ההנדסה, עם ברזיל בתחומי מדע וטכנולוגיה, עם בריטניה, יפן וסין בתחום מדעי הטבע, עם הודו בתחום לימודי ההנדסה ועם טורקייה בתחום מדעי הרוח. את המיזם מרכזת מטעם האקדמיה חברת האקדמיה פרופ' מרגלית פינקלברג.
לעידוד שיתופי פעולה בעקבות כינוסי GISFOH כוננה קרן פון הומבולדט את תוכנית Connect, התומכת במיזמים משותפים של חוקרים שנפגשו בכינוסים האלה. עד כה קיבלו תמיכה קרוב לחמישים מיזמים משותפים.
 
הכינוס ה-11 היה בנובמבר 2019 בבית האקדמיה ועסק בנושא Positioning Self and Society. חבריה הישראלים של הוועדה המארגנת היו ד"ר נירה אלפרסון-אפיל (ארכאולוגיה פרהיסטורית), ד"ר תאופיק דעאדלה (היסטוריה של אומנות האסלאם), ד"ר אורי סלע (לימודי סין) וד"ר הללי פינסון (חינוך).
 
הכינוס העשירי - נובמבר 2018, ברלין
החברים הישראלים בוועדה המארגנת:
ד"ר משה בלידשטיין (דת השוואתית)
ד"ר אורי גבאי (המזרח הקרוב הקדום)
ד"ר אורית גזית ( סוציולוגיה)
ד"ר יעל שטרנהל (היסטוריה של ארה״ב)
 
 
 
הכינוס התשיעי - ספטמבר 2017, מעלה החמישה
החברים הישראלים בוועדה המארגנת:
ד"ר איריס אידלסון-שיין (היסטוריה)
ד"ר ערין סלאמה-קודסי (שפה וספרות ערבית)
ד"ר דוד רוטמן (ספרות עברית)
ד"ר סיני רוסינק (מדעי הרוח הדיגיטליים)
 
הכינוס השמיני -ספטמבר 2016, פוטסדם, גרמניה
החברים הישראלים בוועדה המארגנת:
ד"ר אינה לייקין (לימודים רוסיים)
ד"ר עמית פינצ'בסקי (תקשורת ומדיה)
ד"ר ארידאנה קונסטנטיניו (ספרות ולימודים קלאסיים)
ד"ר שגיא שפר (היסטוריה עכשווית)
 
 
הכינוס השביעי - אוקטובר 2015, קיבוץ צובה
החברות הישראליות בוועדה המארגנת:
ד"ר דלית אסולין (בלשנות)
ד"ר טלי חתוקה (לימודים אורבניים)
ד"ר נעמה כהן-הנגבי (היסטוריה של ימי הביניים)
ד"ר ליאת קוזמא (לימודי מגדר)
 
הכינוס השישי - ספטמבר 2014, פוטסדם, גרמניה
Media of Memory: Between the Oral and the Digital
החברים הישראלים בוועדה המארגנת:
ד"ר רות ג'ינאו (לימודי אפריקה)
ד"ר נועם יורן (פילוסופיה)
ד"ר ענבל עופר (היסטוריה חברתית)
ד"ר נועם רייזנר (ספרות אנגלית)
 
 
הכינוס החמישי - ספטמבר-אוקטובר 2013, קיבוץ צובה 
Access: Knowledge and Resources
החברים הישראלים בוועדה המארגנת:
ד"ר דנה אולמרט (ספרות השוואתית)
ד"ר טל גלעד (חינוך)
ד"ר רז חן-מוריס (היסטוריה של המדע)
ד"ר קלאודיה קדר (לימודים איבריים)
 
 
הכינוס הרביעי - ספטמבר 2012, פוטסדם, גרמניה
Imagination – Ideas, Aesthetics, and Social Practices
החברות הישראליות בוועדה המארגנת:
ד"ר שרון אהרונסון להבי (לימודי תאטרון)
ד"ר גלית נגה-בנאי (תולדות האמנות)
ד"ר אורנה נפתלי (לימודי מזרח אסיה)
ד"ר נורית סטדלר (אנתרופולוגיה חברתית)
 
הכינוס השלישי - נובמבר 2011, קיבוץ צובה 
Norms: Concepts and Practices
החברים הישראלים בוועדה המארגנת:
ד"ר יובל איילון (פילוסופיה)
ד"ר יוסי מורי (מוזיקולוגיה)
ד"ר אברהם פאוסט (ארכאולוגיה)
ד"ר דימיטרי שומסקי (היסטוריה מודרנית)
 
 
הכינוס השני - אוקטובר 2010, פוטסדם, גרמניה
In and out of Places: Dynamics of Belonging
החברים הישראלים בוועדה המארגנת:
ד"ר תמר הס (ספרות)
ד"ר אנדרה רוטשטיין (לימודים קלאסיים)
ד"ר רמי ריינר (לימודי דתות)
ד"ר צור שלו (היסטוריה)
 
 
הכינוס הראשון - דצמבר 2009, קיבוץ צובה  
On the Move: People, Ideas, and Artifacts
החברים הישראלים בוועדה המארגנת:
ד"ר דיאגו אולשטיין (היסטוריה)
פרופ' מיכל בירן (לימודי האסלאם)
פרופ' אורנה הררי (פילוסופיה יוונית)
ד"ר ערן נוימן (ארכיטקטורה)