רשימת קיצורי מקלדת
שנה גודל כתב: + -

ראה אור: "ההיסטוריונים כותבי היוונית באימפריה הרומית: פרק בהיסטוריה האינטלקטואלית של העת העתיקה", מאת יונתן פרייס

האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים שמחה להודיע על הופעת חוברת נוספת של דברי האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים
09/10/2016
 
האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים שמחה להודיע על הופעת החוברת "ההיסטוריונים כותבי היוונית באימפריה הרומית: פרק בהיסטוריה האינטלקטואלית של העת העתיקה", מאת יונתן פרייס (בסדרת דברי האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, כרך תשיעי, חוברת 9, תשע"ו, 18 עמודים, כריכה רכה. ISSN 1565-8457).
 
היצירות הרבות והמגוונות של ההיסטוריונים כותבי היוונית של האימפריה הרומית בשלוש המאות הראשונות לסה"נ הן פרק נשכח יחסית בהיסטוריה התרבותית של רומא העתיקה. על הישגיהם הספרותיים של היסטוריונים אלה האפילו כוכבי התרבות של תקופתם, הסופיסטים, נואמים מבריקים שהופיעו ונאמו לפני קהלים רחבים ועל שמם נקראה התקופה כולה "הסופיסטיקה השנייה". את המונח טבע הסופיסט פילוסטרטוס במאה השלישית לסה"נ ביצירתו "חיי הסופיסטים", ביוגרפיות של 40 סופיסטים ובהם היסטוריון אחד בלבד.
 
את היצירות ההיסטוריוגרפיות לא היה אפשר להציג בהצגה פומבית תאטרלית כמו נאום זוהר או אלתור רטורי מבריק, נושאיהן היו מורכבים ומסוכנים יותר מאלה של הנאומים וכותביהן היו לרוב אנשי הפרובינקיות בעלי השקפה פרובינקיאלית על רומא. ובכל זאת כותבים אלה השאירו אחריהם יצירה ענפה ועשירה. אפשר לראות בהם קבוצה ספרותית-אינטלקטואלית אחת: ככלל הם כתבו בסגנון יווני קלאסי בהשראת תוקידידס והרודוטוס; הם התייחסו זה לכתביו של זה, תיקנו זה את זה והתפלמסו זה עם זה; רובם כתבו היסטוריה 'אוניברסלית' בהיקף פנורמי; בכיבוש הרומי הם נגעו בביקורתיות זהירה. כיוון שההיסטוריוגרפיה הכתובה לטינית הידרדרה והצטמצמה מאוד באותה תקופה, פניה של האימפריה הרומית העולים מהמקורות ההיסטוריוגרפיים היווניים משפיעים השפעה ניכרת על הדרך שבה אנחנו תופסים את תולדות רומא.
 
יונתן פרייס הוא פרופסור ללימודים קלאסיים והיסטוריה עתיקה באוניברסיטת תל-אביב המתמחה בהיסטוריוגרפיה יוונית ורומית ובאפיגרפיה יהודית.
 
לקבלת פרטים נוספים ולהזמנות: מחלקת הפרסומים - ההפצה, כיכר אלברט איינשטיין, רחוב ז'בוטינסקי 43, ת"ד 4040, ירושלים 9104001
טל': 02-5676233
פקס: 02-5666059