רשימת קיצורי מקלדת
שנה גודל כתב: + -

פרסי בלווטניק למדענים צעירים

20.5.1029 - פורסם קול קורא להצעת מועמדים לפרסי בלווטניק לשנת 2020
 
פרסי בלווטניק למדענים צעירים מוענקים מדי שנה לשלושה חברי סגל צעירים ומבטיחים באוניברסיטאות ישראליות בשלושה תחומים - מדעי החיים, מדעי הפיזיקה וההנדסה וכימיה - לציון הישגים יוצאי דופן ולעידוד מצוינות, מקוריות וחדשנות. סכום כל אחד מהפרסים הוא 100,000 דולר במענק בלתי מוגבל והם יוענקו למדענים ולמהנדסים מצטיינים עד גיל 42.
 
הפרסים, המוענקים בארה"ב מאז שנת 2007 מטעם קרן משפחת בלווטניק, מוענקים עתה גם בישראל, עם ציון עשור ליסודם ובמסגרת הסכם לשיתוף פעולה של האקדמיה למדעים של ניו יורק עם האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.
 
כל אוניברסיטה בישראל רשאית להגיש מועמדים מחברי הסגל שלה בכל אחד מתחומי הפרס. ועדת הפרס, המורכבת מחוקרים ידועי שם, בוחנת את המלצות המוסדות ובוחרת את הזוכים בפרסים. עם חברי ועדת הפרס נמנים פרופ' נילי כהן, נשיאת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, וכן יושבי ראש הוועדה פרופ' אהרן צ'חנובר, חתן פרס נובל וחבר האקדמיה, ומר אליס רובינשטיין, נשיא ומנכ"ל האקדמיה למדעים של ניו יורק. חבר האקדמיה פרופ' ידין דודאי מרכז את הקשר עם האקדמיה של ניו יורק. בוועדות המקצועיות שבחרו את המועמדים בכל אחד משלושת התחומים נכללו מדענים מובילים מישראל ומהקהילה המדעית הבין–לאומית. יושבי ראש חבר השופטים היו חברי האקדמיה פרופ' איתמר וילנר, פרופ' עדי קמחי ופרופ' מוטי שגב. 
 
טקס הענקת הפרסים לשנת 2019 התקיים ב-7 באפריל 2019. הזוכים הצטרפו לקהילת חתני פרסי בלווטניק למדענים צעירים בארה"ב, המונה קרוב ל-200 זוכים, והוזמנו להשתתף בסימפוזיון המדע השנתי של בלווטניק בניו יורק המתקיים מדי קיץ.
 
הזוכים במחזור הראשון של פרסי בלווטניק, 2018 (לראיונות עם הזוכים על תחומי מחקרם)
  • פרופ'-משנה צ'רלס דיזנדרוק - הפקולטה לכימיה ע"ש שוליך, הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל
  • פרופ' ענת לוין - הפקולטה להנדסת חשמל ע"ש אנדרו וארנה ויטרבי, הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל
  • פרופ' עודד רכבי - המחלקה לנוירוביולוגיה, הפקולטה למדעי החיים ובית הספר סגול למדעי המוח, אוניברסיטת תל אביב.
הזוכים במחזור השני של פרסי בלווטניק, 2019