רשימת קיצורי מקלדת
שנה גודל כתב: + -

קידום תקשורת המדע

מתוך הכרה בצורך להגביר את נגישותו של המדע לציבור נרתמה האקדמיה הן במישור הארגוני והן במישור המחקרי לפעילויות שמטרתן קידומה של תקשורת המדע בישראל.
מקור המידע העיקרי של הציבור הרחב בנושאי מדע וטכנולוגיה הוא התקשורת. אלא שסיקור נושאים אלו בתקשורת הישראלית טעון
שיפור הן מבחינת כמותו והן מבחינת איכותו. נוכחותו של המדע בשיח הציבורי הישראלי חשובה לקבלת החלטות מושכלות במישור האישי והלאומי ולגיוס הדור הבא של המדענים הישראלים. האקדמיה סבורה כי נוכחות זו אינה רק חלק משליחותם של אנשי המדע אלא היא גם צורך חיוני של המערכת האקדמית עצמה, שתיטיב לתפקד בסביבה ציבורית אוהדת שבה פֵּרות המדע מונגשים לציבור הרחב, השותף להשקעה ביצירתם.
 
ואלה הפעילויות שהאקדמיה שותפה להן:

מיסוד ”פורום האקדמיה לתקשורת המדע בישראל". הפורום הוקם באקדמיה כדי לקדם את התחום. בראשו עומד פרופ’ דן שכטמן, ואת פעילותו מרכזות פרופ’-משנה אילת ברעם-צברי ואביטל בר. בפורום משתתפים אנשים ונשים שהנושא קרוב ללבם, הבאים מן המערכת האקדמית, מהתקשורת המסורתית ומהמדיה החדשה ומארגוני המדע הלא פורמליים. הפורום דן באפשרויות לקידום התחום ומסמן פעולות נבחרות שבהן האקדמיה יכולה לתרום, בסיוע חברי הפורום.
 
סדרת כינוסי תקשורת המדע בישראל. סדרת כינוסי תקשורת המדע בישראל, מיזמת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים והמחלקה להוראת המדעים והטכנולוגיה בטכניון, נועדה לבחון את מקומו של המדע בשיח הציבורי בארץ ולהפגיש כתבי מדע, עורכים בכירים, בלוגרים, דוברי מוסדות אקדמיים ואנשי יחסי ציבור עם מדענים וחוקרי תקשורת, קובעי מדיניות בממסד האקדמי ואנשי חינוך מדעי במסגרות פורמליות ולא פורמליות. הכינוסים יוצרים קהיליית פעילים וחוקרים בתחום תקשורת המדע. חמשת הכינוסים הראשונים התקיימו בהצלחה בטכניון, באוניברסיטת תל-אביב ובבית האקדמיה. מבנה הכינוסים הוא ייחודי, ומלבד הרצאות ומושבים (רבי-שיח מונחים) הוא כולל גם סדנאות או כיתות אמן מעשיות ייחודיות בכתיבה וביצירה תקשורתית-מדעית לכתבים ולמדענים ישראלים.
 
הכינוס השישי לתקשורת המדע בישראל התקיים ב-25-24 ביוני 2015 בשיתוף עם מכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע. בכינוס השתתפו מדענים ואנשי תקשורת מובילים מישראל ושני אורחים מרכזיים מחו”ל שהרצו ואף הנחו את כיתות האמן: פרופ’ ברוס לוינשטיין, ראש המחלקה ללימודי מדע וטכנולוגיה (STS) וחבר המחלקה לתקשורת באוניברסיטת קורנל, מהחוקרים המובילים בעולם בתחום תקשורת המדע, וד”ר ג’יימס גיליס, ראש האגף לתקשורת ב-CERN, שהשתתפותו בכינוס הייתה לרגל ציון 60 שנה ל-CERN והצטרפות ישראל כמדינה-חברה במיזם. בכינוס השישי, נוסף על ההרצאות ועל המושבים רבי-המשתתפים מהאקדמיה ומהתקשורת, היו גם סדנאות וכיתות אמן למדענים ולכתבי המדע. הכינוס כלל גם מרחב להצגת מחקרים אקדמיים בתחום וכן יריד מיזמי מדע ציבוריים המציגים את פעילויותיהם.
 
פעילות הסברה לעבודה המדעית הישראלית של הפיזיקאים ב-CERN. כחלק מפעילות האקדמיה, באמצעות הוועדה הלאומית לאנרגיות גבוהות במאיץ החלקיקים האירופי ב-CERN, מייצגת דוברת האקדמיה את ישראל ואת קבוצת המדענים הפועלת במתקן בפורום בין-לאומי לענייני תקשורת: EPPCNי(European Particle Physics Communication Network) של המדינות השותפות ב-CERN.
האקדמיה משתתפת בתכנון ובקידום פעילות ציבורית, חינוכית ותקשורתית בין-לאומית משותפת של המדינות החברות. ישראל הצטרפה ל-CERN כחברה מלאה בשנת 2014, השנה שבה מלאו שישים שנה למרכז, ואנו שותפים בו במגוון פעילויות. לתמיכה בפעילות זו כונסה באקדמיה ועדת המשנה (לוועדה הלאומית לאנרגיות גבוהות) לקידום הפעילות הציבורית והתקשורתית של CERN בישראל.
בכינוס השישי לתקשורת המדע בישראל התקיים מושב מיוחד בנושא: Big Communications & Big Science  בהשתתפות האורח ד”ר ג’יימס גיליס, ראש האגף לתקשורת ב-CERN, עם כתבי מדע ישראלים שביקרו השנה במאיץ, לציון 60 שנה לסרן והצטרפות ישראל כמדינה-חברה בו. 
ועוד במסגרת זו יזמה האקדמיה עם שותפים את תחרות FameLab - פיימלאב-פיזיקה ישראל 2015 - תחרות בין-לאומית יוקרתית ומלהיבה בתקשורת המדע למדענים צעירים, המחפשת את הפנים החדשות של תקשורת המדע, ומטרתה לעודד ולהכשיר מדענים צעירים לשלב תקשורת עם הקהל הרחב בקריירה המדעית-טכנולוגית שלהם. האקדמיה, מרכז המצוינות (i-core) בפיזיקה שכותרתו ”היקום הקוונטי”, חמד”ע - המרכז לחינוך מדעי בתל-אביב והמועצה הבריטית חברו יחד למיזם שמטרתו ללמד כיצד לשאת הרצאה קצרה בת שלוש דקות בשפה פופולרית בנושא שקשור למחקר פיזיקלי. כל חמשת המדענים הישראלים שעלו לגמר זכו להשתתף בכיתת אמן ייחודית להכשרה בתקשורת המדע בהנחיית מומחים מהארץ ומחו”ל, והזוכה במקום הראשון בתחרות, ד"ר אביטל דרי, ייצגה את מדינת ישראל בגמר תחרות פיימלאב הבין-לאומית שנערכה בפסטיבל המדע בצ’לטנהם שבבריטניה ביוני 2015. התחרות יוחדה להרצאות בפיזיקה, לכבוד שנת האור הבין-לאומית.