רשימת קיצורי מקלדת
שנה גודל כתב: + -

אירועים

55 פוסט-דוקטורנטים מצטיינים מישראל וגרמניה השתתפו בכנס מיוחד של האקדמיה למדעים

במסגרת הכנס התקיים קונצרט חגיגי לרגל ביקורו ה- 100 של פרופ´ הלמוט שוורץ בישראל ביום ג´, ג´ כסלו תשע"ב (29.11.2011) במשכנות שאננים
מועד האירוע: 29/11/2011
הרשמה לאירוע: יום שלישי, ג כסלו תשעב
55 פוסט-דוקטורנטים מצטיינים מתחום מדעי הרוח מגרמניה וישראל נפגשו והשתתפו בכנס מיוחד לחיזוק שיתוף הפעולה ביוזמת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. במסגרת הכנס קיימה האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים קונצרט חגיגי מיוחד בהשתתפות הטריו של ירושלים לכבוד ביקורו המאה במספר של פרופ´ הלמוט שוורץ בישראל. שוורץ הוא נשיא קרן הומבולט השותפה לכנס. האירוע התקיים במרכז המוסיקה במשכנות שאננים בירושלים. כלת פרס נובל וחברת האקדמיה למדעים, פרופ´ עדה יונת תהיה יו"ר האירוע. חברי הטריו של ירושלים ינגנו בקונצרט יצירות של היידן וברהמס.

הקונצרט הוא חלק מהכנס השנתי הגרמני-ישראלי השלישי במספר שהתקיים בתאריכים 27-30 בנובמבר כחלק מפעילותה של קרן אלכסנדר וון הומבולט. הכנס הוא ביוזמה משותפת של הקרן והאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים ובשיתוף פעולה עם משרד החינוך והתרבות הגרמני. בכנס השתתפו 55 פוסט-דוקטורנטים מצטיינים  מתחום מדעי הרוח  (28 מגרמניה ו-27 מישראל) שהחליפו ביניהם מידע ורעיונות ויצרו קשרי עבודה ושיתופי פעולה מחקריים.  

פרופ´ הלמוט שוורץ הוא אחד החוקרים המובילים בעולם בתחום הכימיה המולקולרית, ובר-סמכא בהתוויית מדיניות בתחומי המדע והטכנולוגיה. הוא עוסק בכימיה ובפיסיקה של מולקולות בתווך גזי, בתגובות כימיות בהשתתפות קטליזאטורים, ביצירת ופירוק קשרים כימיים מבוססי מתכות ובתהליכים של העברת אלקטרון.

שוורץ למד כימיה באוניברסיטת הטכנולוגית של ברלין, שם, בשנת 1972, הוענק לו תואר דוקטור לפילוסופיה. בשנת 1978 התמנה לפרופסור בתחומים התיאורטיים והשימושיים בספקטרוסקופיה של מסה, ובשנת 1983 התמנה לפרופסור מן המניין לכימיה אורגנית. פרופ´ שוורץ הוא ממייסדי האקדמיה למדעים ולמדעי הרוח של מחוז ברלין-ברנדנבורג, ובשנים 1998-2003 כיהן בה כסגן נשיא. בשנים 2001-2007 כיהן כסגן נשיא של קרן, ארגון אוטונומי שמקדם מחקר באוניברסיטאות ובמוסדות מחקר אחרים ומטפח שיתוף פעולה בין מדענים.

בינואר 2008 מונה פרופ´ שוורץ לנשיא קרן הומבולדט. הוא מכהן כפרופסור אורח במוסדות מחקר מובילים בבריטניה, צרפת, שווייץ, אוסטרליה, אוסטריה, יפן וניו-זילנד, וכן במכון ויצמן למדע, בטכניון - מכון טכנולוגי לישראל ובאוניברסיטה העברית בירושלים. כאמור זהו ביקורו ה-100 במספר בישראל.
בהשתתפות: