מעל ל-200 חוקרים ומדענים ישראלים מחו"ל נקלטו בשנים האחרונות בארץ
רשימת קיצורי מקלדת
שנה גודל כתב: + -

מעל ל-200 חוקרים ומדענים ישראלים מחו"ל נקלטו בשנים האחרונות בארץ

יריד תעסוקה לחוקרים ומדענים חוזרים מחו"ל התקיים ב-25 בדצמבר 2011 במרכז הקשר של האקדמיה הלאומית למדעים
01/03/2012
יריד תעסוקה לחוקרים ומדענים חוזרים מחו"ל התקיים ב-25 בדצמבר 2011 במרכז הקשר של האקדמיה הלאומית למדעים
מפגש מיוחד במינו של "מרכז הקשר" ויריד תעסוקה למדענים בהשתתפות מדענים ישראלים חוזרים מרחבי העולם ונציגי האוניברסיטאות והמכללות בארץ התקיים ביום א', 25 בדצמבר 2011 ביוזמת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. את הכנס ויריד התעסוקה אירחה נשיאת האקדמיה פרופ' רות ארנון, שהביעה תקווה שיותר ויותר חוקרים ומדענים יצליחו למצוא כאן בישראל את המקום שלהם.
ההערכה היא שכ- 200 מדענים חוזרים, מרביתם מארה"ב, קנדה ומדינות אירופה, נקלטו בארבע השנים האחרונות בעבודה אקדמית בסיוע "מרכז הקשר" שהקימה האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים ביולי 2007 . מטרת מרכז הקשר לסייע למדענים ישראלים בחו"ל למצוא עבודה מתאימה בתוך הקהילה המדעית בארץ.
כיום רשומים ב "מרכז הקשר" של האקדמיה 2,105 חוקרים ישראלים שמועסקים בחו"ל ומעוניינים לשוב לישראל, מתוכם: 1,546 - בעלי תואר דוקטור, 450 דוקטורנטים (סטודנטים לתואר שלישי), ו- 102 בוגרים ובעלי תואר שני. בתקופה האחרונה נרשמים מדי יום מצטרפים חדשים למאגר. מניתוח הנתונים של מרכז הקשר עולה כי מרבית החוקרים הרשומים מתגוררים בארה"ב - 1,393, בבריטניה - 179, בקנדה - 83, בישראל - 204, והשאר מפוזרים במדינות שונות ברחבי העולם. כמחצית מהרשומים במרכז הקשר (900) הם מתחומים במדעי הרוח והחברה, יותר משליש מהרשומים (800) הם מתחומים שונים של מדעי החיים וכרבע מהרשומים (600) שייכים לתחומי מדעי הטבע, המתמטיקה וההנדסה.
עד לדצמבר 2010 חזרו ארצה בעזרת מרכז הקשר 82 חוקרים ועד היום ההערכה היא שכ-200 מדענים נקלטו בעבודה בארץ. כך לדוגמה ניקולאס ולדמן, חוקר צעיר בתחום גיאו מדע ימי מאוניברסיטת ברגן בגרמניה נקלט באוניברסיטת חיפה וכיום משמש איש קשר לאקדמיה, אשר שולח משרות למאגר עבור אוניברסיטת חיפה. ד"ר קרן וינברג, שחזרה לפני שנה מאוניברסיטת קמברידג' שם לימדה הנדסה וניהול טכנולוגיה, נקלטה בהצלחה במכללה האקדמית רופין. גם ד"ר לוי ספקטור, פילוסוף מאוניברסיטת שטוקהולם בשוודיה נקלט בהצלחה באוניברסיטה הפתוחה וכמוהם ישנם סיפורים אנושיים רבים ומרתקים.
בשנתיים האחרונות פיתחה האקדמיה למדעים תוכנה מיוחדת שקלטה את הנתונים של אלפי החוקרים מצד אחד ואת היצע המשרות מהאוניברסיטאות והמכללות האקדמיות בארץ מאידך. במקביל פנו חברות וגופים ממשלתיים ואחרים לאקדמיה לאתר ולהעסיק חוקרים עבור מרכזי המו"פ שלהם. התוכנה יודעת לחבר בין החוקרים המפולחים לפי תחומיהם האקדמיים למשרות המוגדורת גם כן לפי הדיסיפלינות המתאימות למשרות, ובאמצעותה החוקרים הרשומים קיבלו ומקבלים מידע עדכני לגבי משרות פנויות לפי תחומי התמחותם.
הפרויקט המצליח של "מרכז הקשר" של האקדמיה למדעים עובד במהלך השנים בשיתוף פעולה עם הגורמים השונים העוסקים בעידוד חזרתם של ישראלים לארץ.
כך, מפנה "מרכז הקשר" אל ה"מרכז לקליטה במדע" שבמשרד לקליטת עלייה הפועל במסגרת החלטת הממשלה לעידוד חזרתם ארצה של ישראלים השוהים בחו"ל מעל ל-5 שנים. החוזרים מקבלים החזר מלא בעבור התשלום המיוחד לביטוח בריאות, הטבות במכס ובמס הכנסה, תגבור לימודי במערכת החינוך, שילוב בתעסוקה, סיוע בהקמת עסקים וסיוע לקליטת אנשי מחקר ופיתוח וסיוע כספי למעסיקים.
"מרכז הקשר" נרתם גם לסייע בהוצאתה לפועל של תכנית החומש של ות"ת להקמת 30 מרכזי מצוינות (I-CORE) בעלות של 1.5 מיליארד שקל. את הפרויקט מרכזת ד"ר ליאת מעוז, שבעצמה חזרה לישראל מאוניברסיטת הרווארד בארה"ב. ארבעה מרכזים כאלה יוקמו באוניברסיטאות כבר השנה, בעלות משתנה המוערכת בכ-45 מיליון שקל למרכז. בקרוב מתוכנן לקום מאגר מידע לאומי של חוקרים ישראלים בחו"ל, המיועד להפנותם גם למשרות בתעשייה ולמגזר העסקי, המבוסס על מאגר "מרכז הקשר", שהוא כיום מאגר המידע הגדול והמהימן ביותר של חוקרים ישראלים בכירים בחו"ל. ראוי לציין, כי המאגר מתעדכן ביוזמת ועל ידי הרשומים בו.
בדצמבר 2010 אירחה נשיאת האקדמיה, פרופ' רות ארנון, 70 חוקרים ישראלים שביקשו לחזור ארצה במפגש עם פרופ' מנואל טרכטנברג וד"ר ליאת מעוז. לאור הצלחת המפגש ובקשתם של החוקרים להיפגש עם נציגי האוניברסיטאות, נקבע כאמור מפגש שהתקיים ביום ראשון, 25 בדצמבר 2011 באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים בהשתתפותם של למעלה מ- 80 חוקרים ישראלים. במפגש השתתפו רקטורים וסגני נשיאים של 8 אוניברסיטאות, יו"ר ועד ראשי המכללות ונציגי 7 מכללות אקדמיות, נציגי המרכז לקליטה במדע של המשרד לקליטת עליה ואיסרד (המנהלת הישראלית לתכנית המסגרת השביעית של האיחוד האירופאי), גופים העוזרים במימון קליטתם של מדענים חוזרים. בנוסף התקיים יריד תעסוקה, בו נפגשו החוקרים והמדענים באופן אישי עם כל הגורמים המשתתפים.
לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר עם מנהלת מרכז הקשר לחוקרים ישראלים, בת-שבע שור Contact-center@academy.ac.il או עם אביטל בר - דוברת האקדמיה: 02-5676222, דף יצירת קשר .