רשימת קיצורי מקלדת
שנה גודל כתב: + -

ועדת הביו-אתיקה

ברוכות וברוכים הבאים/ות לאתר החדש של הוועדה המייעצת לביו-אתיקה של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. לנוכח חשיבותה של הביואתיקה למחקר המדעי, או במילים אחרות, לאור החשיבות שבביצוע מחקר מדעי באופן אֵתי, החליטה האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים לכונן מחדש את וועדת הביו-אתיקה שפעלה בעבר.
 
להלן הרכב הוועדה:
 
חברות/י הוועדה:
 
רכז הוועדה: ד"ר מני קירמה
 
אלו הם תפקידי הוועדה:
 
  • לדווח לאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים אודות הפעילות בתחום הביואתיקה בישראל ומחוצה לה.
  • לייעץ לאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים בדבר ההיבטים האתיים, המשפטיים והחברתיים הכרוכים בנושאים ביולוגיים שונים.
  • להמליץ בפני האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים על הדרכים והאמצעים הנחוצים להבאת ההיבטים השונים בביואתיקה, לידיעת ציבור הרחב בישראל.
  • להמליץ בפני האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים על דרכי הפעולה והאמצעים הדרושים לשם הטמעת האספקטים האתיים, המשפטיים החברתיים האמורים בחברה הישראלית.
 
באתר זה תוכלו להתעדכן בפעילות הוועדה ובהתפתחויות עכשוויות בנושאי אתיקה של מחקר מדעי, בארץ ובעולם. האתר משלב תפיסה דינאמית של תחום הביו-אתיקה עם חשיבות ההיסטוריה של התפתחויות בתחום, כפי שמשתקפת ממידע ארכיוני המצוי בו. חלק אחד של האתר כולל עדכונים תקופתיים על חידושים וחדשות בנושאים ביו-אתיים חמים, וכן בלוגים ביו-אתיים המתייחסים להתפתחויות עכשוויות במדע. החלק השני של האתר מכיל מידע ארכיוני בנושאים ביו-אתיים מהותיים, וכן מידע על פעילויות הוועדה, חברי/ות הוועדה, ועוד. מידע ארכיוני רב גם נמצא באתר הקודם של הוועדה הראשונה (1996-2010), הנגיש דרך אתר זה.
 
שילוב זה, בין הביואתיקה העכשווית, לבין ביואתיקה מן העבר (הקרוב), מאפשר הבנה של ההתפתחויות בתחום וכן, משקף את הדינאמיות המאפיינת אותו (שכן הביואתיקה מתפתחת בצמוד להתפתחויות מדעיות).
 
בקרוב תפתח הוועדה אתרים מקבילים בערבית ובאנגלית, מתוך כוונה לקדם את השיח האתי בישראל. הוועדה מעוניינת לשמוע מה הן לדעתכן/ם הסוגיות האתיות המשמעותיות ביותר במחקר מדעי עכשווי. אנא הכנסו לשאלון אנונימי קצר בלחיצה על התמונה המתחלפת בראש הדף.
 
אתם/ן מוזמנים/ות להכנס לאתר באופן תדיר כדי להתעדכן בחשדות ובבלוגים, המופיעים בדף הבית. ניתן גם להירשם לאתר ולקבל עדכונים ישירות לתיבת המייל.
 
בברכה,
ד"ר עתניאל א. דרור, יו"ר הוועדה ועו"ד ד"ר סיון תמיר, חברת הוועדה  – עורכי האתר
 
* האתר נמצא כרגע בשלבי הרצה. עמכם/ן הסליחה על תקלות בלתי צפויות.